Детето ви ви гледа,
детето си мълчи…
Каквото му покажете –
това ще усвои!
Детето ви ви слуша
и нещо си бърбори…
Каквито думи чуе –
такива ще повтори!
То всичките ви действия
внимателно следи…
Щом вие грешки правите
и то ще греши!
Недейте да си мислите,
че още не разбира,
то вашите постъпки
прекрасно имитира.
С любов ли го дарявате-
с любов ще ви отвръща.
Щом вие го прегръщате –
и то ще ви прегръща.
Не знам дали разбирате,
но детето като цяло
на вашето семейство
е точно огледало…
Най-важното нещо на света са нашите деца! Но често в незнанието си как да се справим с дадена ситуация, ние родителите, допускаме грешки, за които след това съжаляваме. Можем ли да бъдем още по-полезни на децата си и да взимаме правилните решения.
Често имаме толкова много знания и информация по въпросите на родителството, но не ни достига воля и практицизъм в ежедневието. Тогава имаме нужда от разговор, от споделяне или съвет, от подкрепа или индивидуален подход. Нека не забравяме, че всяко дете е уникално и често много полезни съвети, и практики за дадено семейство, са доста нежелани или безрезултатни при друго.
Раздялата на детето с родителя и ролята на екипа на детската градина
БИБЛИОТЕКА НА ИГРАЧКИТЕ – УНИВЕРСАЛЕН МОДЕЛ ЗА ПОДКРЕПА НА ДЕЦА И ОБЩНОСТИ И ПЪТЯТ Ѝ В БЪЛГАРИЯ
Свободната игра дава възможност на децата да открия какви са техните собствени интереси
Математиката е основополагаща за развитието на интелекта на детето
ИГРИ В ПОДКРЕПА НА ПОЗНАВАТЕЛНОТО РАЗВИТИЕ НА ДЕТЕТО
ИГРИ В ПОДКРЕПА НА ГОВОРНО И ЕЗИКОВО РАЗВИТИЕ НА ДЕТЕТО
НАСТРОЙВАНЕ ЗА ИГРАТА ВКЪЩИ И ОБЩУВАНЕТО С ДЕТЕТО
ИГРИ В ПОДКРЕПА НА СОЦИАЛНО-ЕМОЦИОНАЛНО РАЗВИТИЕ И АДАПТИВНИТЕ УМЕНИЯ НА ДЕТЕТО
Предстой провеждане на KWIAT кампания за безплатен очен скрининг на деца и ученици до 18 годишна възраст.
През 2023 година кампанията ще се проведе за 10 поредна година през месец септември и октомври.
Допълнителна информация може да намерите на електронната страница на KWIAT
ЗДРАВОСЛОВНО ХРАНЕНЕ НА ДЕЦАТА
ОТ 3- ДО 7-ГОДИШНА ВЪЗРАСТ
Правилното хранене и възпитание на децата са двете най-важни осъзнати задължения на родителите. С раждането на децата започват и грижите за тяхното хранене, от което зависи здравето, растежа и развитието им.
Възрастта от 3 до 7 години е особено подходяща за създаване на здравословен модел на хранене, тъй като децата подражават на възрастните и са в период на изграждане на своите хранителните навици.
Неблагоприятни последици за здравето на децата оказват недохранването, прехранването, а също така и небалансираното хранене.
Показатели за адекватно хранене на децата са стойностите на ръста на детето за съответната възраст и теглото му съобразно ръста.
ЗА ВАС, РОДИТЕЛИ!
ПРЕПОРЪКИ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ЗДРАВОСЛОВНО ХРАНИТЕЛНО ПОВЕДЕНИЕ НА ВАШИТЕ ДЕЦА
Препоръка 1: Осигурявайте редовно хранене с пълноценна и разнообразна храна
• Осигурявайте максимално разнообразие в консумацията на храни – препоръчва се в рамките на 2 седмици да не се допуска повторяемост на ястията;
• Включвайте ежедневно в менюто на децата представители от 4 – те основни групи храни: хляб, зърнени храни и картофи; плодове и зеленчуци; мляко и млечни продукти; месо, риба, яйца, бобови храни и ядки;
• Хранете децата си четири пъти дневно, тъй като редовното хранене предотвратява приема на големи количества храна наведнъж и допринася за по-доброто храносмилане. На един прием детето не трябва да консумира повече от 350 - 400 г храна. Закуската е важна и не трябва да се пропуска!
• Отделяйте достатъчно време за хранене на децата, в приятна обстановка, което ще създаде и затвърди у тях навици за правилно хранене.
Препоръка 2: Ограничавайте консумацията на тестени и сладкарски изделия. Предпочитайте пълнозърнест хляб и други пълнозърнести продукти
- Включвайте в менюто на децата си пълнозърнест хляб (поне 2 пъти седмично), макаронени изделия (1 път седмично) и зърнени храни (жито, ориз, овесени ядки, царевица и други).
Препоръка 3: Предлагайте ежедневно разнообразни зеленчуци и плодове
• Осигурявайте през всички сезони на годината разнообразие от пресни, замразени, сушени, консервирани плодове и зеленчуци;
• Предпочитайте суровите зеленчуци и плодове, тъй като при кулинарната им обработка част от съдържащите се в тях витамини се разрушават;
• Предлагайте пресни плодове и зеленчуци при всяко хранене.
Препоръка 4: Използвайте мляко и млечни продукти с ниско съдържание на мазнини и сол
• Осигурявайте ежедневно в храненето на децата мляко и млечни продукти;
• Избирайте прясно и кисело мляко с ниско съдържание на мазнини (1,5 -2%) или обезмаслено (0,1 - 0,5%);
• Обезсолявайте саламуреното сирене.
Препоръка 5: Замествайте тлъстите меса и месни продукти с птиче, телешко месо и риба
• Ограничавайте предлагането на колбаси до 2 пъти в седмицата;
• Предлагайте риба един - два пъти седмично;
• Отстранявайте кожата от птиците и видимата мазнина от месото преди готвене.
Препоръка 6: Ограничавайте приема на мазнини
• Замествайте животинските мазнини с растителни;
• Добавяйте възможно най-малко количество мазнина при приготвяне на ястията.
Препоръка 7: Ограничавайте приема на захар, захарни и сладкарски продукти
• Ограничавайте консумацията на захарни и шоколадови изделия, сметанови и сиропирани сладкиши. Избягвайте газираните напитки;
• Ограничавайте количеството на добавената захар към млякото и чая.
Препоръка 8: Ограничавайте общия прием на сол за деня
• Намалявайте количеството на добавената сол при приготвяне на ястията и салатите;
• Не поставяйте солници на масата по време на хранене;
• Ограничавайте употребата на туршии през зимния сезон до 2 - 3 пъти седмично.
Препоръка 9: Приготвяйте храната по безопасен начин, спазвайки правилата за хигиена. Използвайте щадящи кулинарни технологии
• Купувайте храна в чисти и с ненарушена цялост опаковки;
• Пазарувайте от сигурни източници;
• Преди покупка четете етикета;
• Обръщайте внимание на срока на годност на продукта;
• Спазвайте хигиенните изисквания при приготвяне и съхранение на храната;
• Обработвайте храната чрез варене, задушаване и печене (на фурна, скара или грил).
Необходимо е да знаете, че:
*При варене зеленчуците трябва да се поставят в кипяща вода, която да ги покрива. По време на цялото варене съдът трябва да е плътно затворен с капак.
*Солта се добавя в края на термичната обработка.
****************************************************************************************************************************************************************************************
ДЕЦАТА И ДВИГАТЕЛНАТА АКТИВНОСТ
Ниската физическа активност е сред основните рискови фактори за възникване на хронични незаразни болести. Заседналият начин на живот наред с редица други фактори като нездравословоното хранене например води до увеличаване на риска от сърдечни заболявания, диабет, свръхтегло, затлъстяване и др.
Обездвижеността не е просто липса на физическа активност, а тип поведение, при което извън времето за сън, човек прекарва много време в седнало или легнало положение. При такива условия разходът на енергия на организма е много нисък. За съжаление обездвиженият начин на живот е широко разпространен сред всички възрастови групи на населението в България. Този проблем стои и при децата.
Общи препоръки за добра двигателна култура на децата
Родителите трябва да мотивират децата си да спортуват. Това е важно, защото физическата активност укрепва здравето, позволява поддържането на добра физическа форма и допринася за правилното израстване на децата.
Родителите трябва да се интересуват от интересите на децата в областта, да разберат какъв спорт предпочитат и какви са техните възможности.
Важно е децата да могат свободно да направят своя избор без да им се налага спорта, който родителите смятат за подходящ или в който не са успели сами да се реализират.
Избора на детето трябва да бъде подкрепен, родителите могат да спортуват заедно с него, да му покажат колко приятно е времето, прекарано в движение.
Децата трябва да научат повече за ползите от движението – физически, психически, емоционални, социални, морални и др.
Ползи от редовната физическа активност
Практикуването на различни видове спорт при децата има редица ползи:
Препоръчителни физически дейности според възрастта
Вашето дете вероятно ще проявява известни предпочитания към определени спортове или дейности. Това е началният етап, като се има предвид възрастта, зрелостта и способностите на детето.
Възраст 2 до 4 години
Малките деца и децата в предучилищна възраст започват да овладяват много основни движения, но са твърде малки за повечето организирани спортове. Малките деца, които участват в организирани спортове, обикновено не получават дългосрочно предимство по отношение на бъдещите спортни постижения.
За децата от тази възрастова група обикновено е най-подходяща неструктурираната игра. Това може да включва:
Възраст от 5 до 8 години
С напредването на възрастта на децата се подобряват зрението, обхватът на вниманието, двигателната координация и уменията, като хвърляне на предмети от разстояние. Те също така са по-способни да следват указанията.
Спортът и заниманията, които може да са подходящи за тази възрастова група, включват:
Физическа активност при децата с хронични заболявания
Редовната физическа активност е важна за всички деца. За съжаление, понякога децата с хронично заболяване нямат необходимата физическа активност.
Повечето деца с хронично заболяване могат да започнат с леки по натовареност физически упражнения. Преди детето Ви да започне какъвто и да е вид упражнения, говорете с неговия лекар относно специфичните му здравословни проблеми. Ако е необходимо, Вашето дете може да бъде насочено и към физиотерапевт за оценка на кардиореспираторната функция.
Когато детето Ви се чувства по-удобно, то може постепенно да увеличава времето за упражнения, както и честотата и интензивността им.
Децата с хронично заболяване обикновено могат да извършват упражнения за гъвкавост (разтягане), силови тренировки (носене на хранителни стоки или леки тежести) и физическа активност с тежести (като бягане).
Повечето деца с хронично заболяване могат да извършват физически упражнения с голямо натоварване (като скачане), които стимулират здравето на опорно-двигателния апарат.
Моля ви, родители, не правете това с емоциите на децата си!